واکنش وزارت خارجه آمریکا به سخنان رئیس‌جمهور ایران

1403-05-04 07:05:10
0
101

سخنان روز گذشته رئیس جمهور ایران در جریان کنفرانس مطبوعاتی، بازتاب بسیار گسترده‌ای در میان مطبوعات و رسانه‌های خارجی داشت، به ویژه بخش‌هایی که درباره آمادگی در تعامل با دیگر کشور‌ها و حل و فصل سریع مسأله هسته‌ای تأکید کرده بود. در این میان، آمریکا، روسیه، اتحادیه اروپا و رژیم اسرائیل به سخنان روحانی واکنش نشان داده‌اند.

 

سخنان روز گذشته رئیس جمهور ایران در جریان کنفرانس مطبوعاتی، بازتاب بسیار گسترده‌ای در میان مطبوعات و رسانه‌های خارجی داشت، به ویژه بخش‌هایی که درباره آمادگی در تعامل با دیگر کشور‌ها و حل و فصل سریع مسأله هسته‌ای تأکید کرده بود. در این میان، آمریکا، روسیه، اتحادیه اروپا و رژیم اسرائیل به سخنان روحانی واکنش نشان داده‌اند.
به گزارش «تابناک»، روزنامه «گاردین»از جمله مطبوعاتی است که به این موضوع پرداخته و به نقل از روحانی می‌نویسد، در صورتی که آمریکا از خود حسن نیت نشان دهد، ایران آماده گفت‌و‌گوست.

این روزنامه همچنین می‌نویسد، رئیس جمهور جدید ایران گفته دولت وی آماده وارد شدن به مذاکراتی جدی و بنیادین با غرب بدون اتلاف وقت است تا بن‌بست پدید آمده بر سر برنامه هسته‌ای ایران مرتفع شود.

گاردین همچنین اشاره می‌کند که از دید روحانی‌ در صورتی که واشنگتن از خود حسن نیت نشان داده و «دستور کارهای پنهانی» را در قبال ایران کنار بگذارد، وی آماده گفت‌و‌گوی دوجانبه است. این روزنامه در ادامه به بخش‌های دیگری از سخنان روحانی و برخی تحلیل‌ها درباره این سخنان اشاره کرده است.

اظهارات روحانی درباره تعامل با غرب بر سر مسأله هسته‌ای، لزوم لغو تحریم‌ها و احتمال گفت‌و‌گو با هر کشوری از جمله آمریکا، تقریباً در همه مطبوعات معتبر جهانی بازتاب یافته است.


اما در واکنش به این سخنان روحانی، دولت آمریکا خواستار برداشته شدن «گام‌های معتبر» از سوی ایران در موضوع هسته‌ای شده است. به نوشته خبرگزاری «رویترز»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اظهار داشته، روی کار آمدن حسن روحانی، فرصتی برای ایران است تا نسبت به رفع نگرانی‌های موجود پیرامون برنامه هسته‌ای خود اقدام کند.

«جن پساکی» افزود: «آن‌ها باید گام‌هایی را بردارند تا تعهدات بین‌المللی خود را انجام داده و راهکاری برای این موضوع بیابند. توپ در زمین آن‌هاست». وی در پاسخ به پرسشی درباره نظر آمریکا نسبت به سخنان روز گذشته روحانی گفته، ایران باید گام‌های معتبر و مشخصی درباره مسأله هسته‌ای بردارد.


از سوی دیگر، دولت روسیه نیز نسبت به سخنان روحانی واکنش نشان داده و با توجه به تأکید وی بر از‌سرگیری هر چه زودتر مذاکرات هسته‌ای، خواستار برگزاری دور جدید مذاکرات در میانه ماه سپتامبر شده است.

به نوشته روزنامه «حریت» ترکیه، سرگئی ریابکف، معاون وزارت خارجه روسیه با بیان این که کشورش نسبت به حل مسأله هسته‌ای ایران در دولت جدید این کشور خوشبین است، اظهار داشته: «با توجه به همه شرایط، این دور از مذاکرات باید در نیمه ماه سپتامبر برگزار شود و نباید بیش از این به تعویق بیفتد». حریت اشاره می‌کند که روحانی نیز در سخنانش گفته بود، به محض تعیین تیم جدید مذاکره کننده هسته‌ای، دور جدید مذاکرات هسته‌ای برگزار خواهد شد.


در همین رابطه، اتحادیه اروپا نیز نسبت به برگزاری مذاکرات «معنادار» با ایران اعلام آمادگی کرده است. سایت خبری «آذری پرس» در این زمینه می نویسد کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، از اعلام آمادگی قدرت های جهانی برای انجام گفت و گوهای معنادار با ایران خبر داده است. به نوشته این سایت، کاترین اشتون با ارسال نامه ای برای روحانی، ضمن تبریک به وی بابت عهده دار شدن سمت ریاست جمهوری، پیروزی وی در انتخابات را فرصتی مناسب برای گفت و گو و همکاری با جامعه بین المللی جهت یافتن راه حلی سریع برای مسئله هسته ای ایران دانسته است.

در پایان، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل نیز روز گذشته بار دیگر درباره دولت جدید ایران اظهار‌نظر کرده و همچون همیشه، خواستار افزایش فشار‌ها بر ایران شده است.

به نوشته سایت خبری «آروتز شوا»، نتانیاهو در دیدار با گروهی از نمایندگان کنگره آمریکا، فشار ایالات متحده را «تنها راه برای جلوگیری از دسترسی ایران به بمب هسته‌ای» دانسته ‌و گفته، فشار بر ایران باید حفظ شود.

وی در این زمینه یادآور شده است: «رئیس جمهور ایران گفته فشار‌ها وی را از توسعه برنامه هسته‌ای منصرف نخواهد کرد؛ اما ما می‌بینیم در دو دهه اخیر، تنها چیزی که در این زمینه کمک کرده، فشار بوده است»./تابناک

نظرات

متاسفانه نظری هنوز درباره این مطلب منتشر نشده

ثبت دیدگاه

خانه شهرستان گلستان اخبار