در یک برنامه تلویزیونی عنوان شد؛

آمار تکاندهنده وزیر کشور از آسیب اغتشاشگران به اماکن عمومی، خصوصی، مذهبی و نظامی

1403-05-04 06:05:58
0
173

وزیر کشور در برنامه تلویزیونی نگاه یک به تشریح برخی از ابعاد قابل ذکر آسیب های اغتشاشگران به کشور پرداخت.

به گزارش کلاله خبر به نقل از برنا، وزیر کشور در این برنامه به سیر افزایش قیمت سوخت پرداخت و گفت: سال ۹۶ قرار بود قیمت سوخت افزایش یابد که به دلیل حوادث دیماه انجام نشد و در سال ۹۷ هم به دلیل شرایط اقتصادی کشور این کار را انجام ندادیم. در سال ۹۸، چند ماه پیش این کار می خواستیم انجام دهیم که خبر لو رفت و از اجرای آن جلوگیری کردیم.

وی با بیان اینکه چند کمیته برای این کار در شورای امنیت کشور تشکیل دادیم تصریح کرد: صدا وسیما طرحی آورد و براساس آن کار اطلاع رسانی و تبلیغات را به صداوسیما واگذار کردیم.

وزیر کشور در بخش دیگری از این برنامه به آسیب هایی که در این اغتشاشات اتفاق افتاد اشاره کرد و گفت: در کل حوادث اخیر طبق برآورد نیروهای میدانی فرمانداران بین ۱۳۰ تا ۲۰۰ هزار نفر در کل کشور بودند ،البته من حالا مبنا را ۲۰۰ هزار نفر می گیرم، این ۲۰۰ هزار نفر  براساس چهار بار تکرار است یعنی اینجا تخریب می کنند بعد می روند خیابان بعدی و باز به خیابان های دیگر. ما در شب شنبه در ۱۰۰ نقطه تهران مواجه با گروه های ۷نفره و ۱۰ نفره بودیم.ما از شنبه با افرادی مواجه بودیم که کاملا مسلح بودند.

وی افزود: در مجموع بیش از ۵۰ مورد حمله به پایگاه ها و پاسگاه های نظامی داشتیم، در هر پاسگاه تعدادی سلاح و مهمات وجود داشت که اینها می خواستند به آن دست پیدا کنند به همین دلیل نیروهای انتظامی به مقابله با آنها پرداختند. من اولین بار این آمار را اعلام می کنم که نیروهای زخمی شده نیروی انتظامی، بسیج و امنیتی ما دو برابر اغتشاشگران است و این نشان می دهد نیروهای ما خویشتن داری کرده اند.

 

وی افزود: بیش از ۳۴ آمبولانس، ۷۳۱ بانک، ۱۴۰ اماکن عمومی، ۹ مرکز مذهبی، ۷۰ پمپ بنزین بخش خصوصی، ۲۰۷ خودروی شخصی، ۱۸۳ خودروی نظامی و ۱۰۷۶ موتورسیکلت را آتش زدند.

وزیر کشور ادامه داد: در یکی از شهرها با سلاح های سرد و گرم به مخزن بنزین حمله کردند تا آن را آتش بزنند و اگر موفق می شدند نصف شهر در آتش می سوخت که نیروهای انتظامی مجبور به درگیری با آنها شدند، در یکی از شهرها با تیربار جاده استراتژیک را بستند، در یک شهر دیگر به انبار استراتژیک آذوقه حمله کردند که آن را آتش بزنند.

رئیس شورای امنیت کشور با بیان اینکه قصد حمله به صدا وسیما را داشتند گفت: با آقای علی عسکری، رئیس صدا وسیما تماس گرفتم و گفتم ۵۰۰ نفر به سمت صداوسیما می آیند، شما با نیروهای بسیجی جلوی آنها را بگیرید تا نیروها برسند، او هم گفت فقط تسریع کنید، البته اجازه ندادیم بیش از سه کیلومتر به صداوسیما نزدیک شوند.

وی با اشاره به حمله اغتشاشگران به اماکن دولتی و خصوصی گفت: در یکی از پمپ بنزین های خصوصی، متصدی التماس می کند که آتش نزنید، نازل بنزین را روی متصدی باز می کنند و او را آتش می زنند. در یکی از شهرداری ها، نگهبان ساختمان به آنها آب می دهد ولی با اسلحه او را می کشند.

رحمانی فضلی با بیان اینکه نیروهای انتظامی دستور داشتند حداکثر خویشتن داری را به کار بگیرند افزود: رئیس جمهور بعضی شبها ۵ بار حتی در صبح زود تماس می‌گرفت و تاکید می‌کرد که خویشتن‌داری شود.

وی تاکید کرد: مقابل لشکر قمه به دست و مسلح همه از نیروهای انتظامی انتظار دارند تا وارد عمل شوند.

رئیس شورای امنیت کشور در مورد قطعی اینترنت گفت: با گسترش اغتشاشات مجبور شدیم اینترنت را بصورت مقطعی و موضعی قطع کنیم. دستور دادیم اول محدود سازی شد و بعد نتیجه گرفتیم که باید مسدود سازی شود‌.

وی افزود: اینترنت ثابت در تمام کشور باز شده؛ اینترنت موبایل هم ده استان باز است. فردا در جلسه شورای امنیت برای اتصال اینترنت موبایل بحث می‌کنیم. به تناسب این که اطمینان حاصل شود اینترنت موبایل نیز در تمام کشور وصل خواهد شد.

نظرات

متاسفانه نظری هنوز درباره این مطلب منتشر نشده

ثبت دیدگاه

خانه شهرستان گلستان اخبار