پایگاه خبری تحلیلی کلاله خبر

آخرین اخبار

 

کَلاله شهری است در شرق استان گلستان، ایران. این شهر مرکز شهرستان کلاله است. این شهر در جادهٔ گرگان به مراوه‌تپه قرار گرفته‌است.

جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵، برابر با ۲۸٫۰۳۵ نفر بوده‌است. ترکیب جمعیتی این شهر را قوم ترکمن، فارس،خراسانی، سیستانی، تشکیل می‌دهند. بیشتر مردم این منطقه اهل تسنن هستند. بررسی باستان‌شناسان در شهر کلاله در استان گلستان تا کنون به شناسایی 130 محوطه و تپه تاریخی و پیش از تاریخ منجر شده‌است.این کشف، تاریخ کلاله را به 7500 سال پیش رساند. در این بررسی‌ها که به منظور تهیه نقشه باستان‌شناسی کشور صورت می‌گیرد، یک سد ساسانی که از تاج آن 600 متر آن باقی مانده‌است و یک مدرسه و مسجد قاجاری شناسایی شد. این شهر دارای فرودگاه است. این فرودگاه 315 هکتار دارد و در سه کیلومتری غرب کلاله واقع شده‌است.

از جمله مراکز گردشگری طبیعی و آثار تاریخی این شهرستان چشمه زاو، آق سو، زیارتگاه خالد بن سنان (خالد نبی) و مزار باستانی آن و زیارتگاه امام زاده عبدا... و سه کارگاه کاوش باستان شناسی در دیوار تاریخی گرگان به نام های قره دیب، کارگاه یساقلیق، و کارگاه قره یسر است. از بازارهای هفتگی کلاله این شهرستان می توان به یکشنبه بازار مرکز شهرستان سه شنبه بازار تمرقره قوزی مرکز دهستان و در مسیر زیارتگاه خالدنبی و چهارشنبه بازار شهر فراغی نام برد.از تپه های باستانی شهرستان کلاله قره تپه در غرب و تپه های قراد ، قربانگلدی و عباس خوجه در شمال روستای تمرقره قوزی ؛ لیلنگ تپه در غرب روستای پاشای ، تپه غلاجیق در جنوب شرقی شهر فراغی تپه قوجمز در غرب روستای قوجمز ، تپه اجن سنگرلی در جنوب روستای اجن سنگرلی ، یاریم تپه در شمال شرقی روستایی به همین نام می توان اشاره کرد . آرامگاه شاعر ترکمن مسکین قلیچ در شرق روستای کاظم خوجه در 25 کیلومتری شرق مرکز شهرستان و امامزاده جماگلدی اولیا ( معروف به امامزاده 5 تن ) نام برد. از صنایع دستی آن شهرستان می توان به گلیم بافی، قالی بافی، ابریشم بافی، چادر شب بافی و پلاس بافی اشاره کرد.