پایگاه خبری تحلیلی کلاله خبر

آخرین اخبار

امام جمعه کلاله: باید گفت ملت ایران در این برهه زمانی از ائمه خدا چنین درسی گرفته‌اند و نوع دوستی را در این دوران به نمایش گذاشتند.

به گزارش کلاله خبر، حجت الاسلام رضا کشیری در خطبه مکتوب این هفته نماز جمعه کلاله آورد: اعوذ بالله من شیطان رجیم بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا نبینا محمد صلی الله.

از سفارشات لقمان حکیم به فرزندش این است که پسرم فردای قیامت در برابر خداوند قرار گرفتی از چهار چیز از تو سوال می کند؛ برای سوال خداوند جوابی تهیه کن.

۱-جوانی را در چه راهی گذراندی؟ (اطاعت خداوند یا بطالت)

۲- عمرت را در چه راهی مصرف کردی؟ امام صادق علیه السلام فرمودند: خداوند جوانی را که جوانی اش را در راه اطاعت و عبادت بگذراند دوست دارد.

۳-مالت را از کجا آوردی و در کجا مصرف کردی آیا حق الله و حق الناس را پرداخت کردی.

۴- از محبت محمد و آل محمد سوال می‌کند؛ اگر زبانا ادعا کنیم پیامبر و آل او را دوست داریم؛ باید در عمل نشان دهیم که واقعا از محبین اهل بیت هستیم و کاری را که خلاف محبت پیامبر و آل او انجام ندهیم.خود رسول خدا فرمودند: هرکسی با محبت و دوستی پیامبر آل او بمیرد با ایمان کامل از دنیا رفته است.

اما در ماه مبارک رمضان هستیم و روزه گرفتن بر هر مکلفی که سن شرعی رسیده است واجب است مگر چند دسته هستند که روز بر آنها واجب نیست.اول کسانی که به واسطه پیری نمی‌توانند روزه بگیرند وظیفه آنها یک مد طعام حدود ده سیر است از گندم و مانند آن یا پول آن را به فقیر بدهند.

دوم کسانی که زیاد تشنه می شوند و تحمل تشنگی را ندارند روزه بر آنها واجب نیست؛ کفاره آنها یک مد طعام یا پول آن را به فقیر بدهند.

سوم زنان باردار یا زنانی که بچه شیر میدهند اگر روزه برای مادر یا بچه ضرر داشته باشد یک مد طعام یا پولش را به فقیر بدهند و بعدها قضای آن را بگیرند.

چهارم افراد مریض که خودشان یا دکتر تشخیص دهد روزه بر آنها ضرر دارد و طاقت گرسنگی و تشنگی را ندارند؛ باید یک مد طعام یا پول آن را به فقیر بدهند و اگر قدرت غذا را ندارند همان کفاره کفایت می‌کند.

مناسبت های هفته:چهاردهم رمضان شهادت مختاربن ابی عبیده ثقفی در سال ۶۷ قمری است؛ خداوند بزرگ انتقام فرزندان پیامبر را که به ناحق در سرزمین کربلا شهید شدند را به دست مختار گرفته است؛ به طوری که امام زین العابدین از شیعیان ابراز رضایت کردکه دل اهل بیت را شاد کردند.

دوم پانزدهم رمضان ولادت باسعادت کریمه اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام است؛ آغاز هفته اطعام نیازمندان و اکرام ایتام که آن روز ، روز اکرام نامیده شد.

اولین فرزند امیرالمومنین علیه السلام و صدیقه کبری حضرت زهرا سلام الله علیها پسر بود.رسول خدا به سلمی فرمودند: او را نزد من بیاور، رسول خدا در گوش‌هایش اذان و اقامه گفت و به علی علیه السلام فرمود: نام او را چه گذاشتی علی علیه السلام فرمودند: من در نام گذاری از شما پیشه نمی گیرم؛ جبرئیل نازل شد از طرف خدا، سلام خدا را به پیامبرش ابلاغ کرد و فرمود نام این فرزند را هم نام فرزن هارون برادر موسی بگذار. رسول خدا فرمودند: من عرب هستم! جبرئیل فرمود: نام او را حسن بگذار.

از ویژگی‌های این امام معصوم یکی نجات بیچارگان از فقر بود در طول عمر خود دو بار تمام اموال و دارایی خود را در راه خدا خرج کرد و سه بار ثروت خود را به دو و نیم و نصف بین فقرا تقسیم کرد.
باید گفت ملت ایران در این برهه زمانی از ائمه خدا چنین درسی گرفته‌اند و نوع دوستی را در این دوران به نمایش گذاشتند. دوم عفو و گذشت امام حسن علیه السلام بود که خادم خودش را بخشید و در آن را آزاد کرد.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته