پایگاه خبری تحلیلی کلاله خبر

آخرین اخبار

بهره‌برداران قارچ ترافل (دنبلان) برای عرضه محصول در تنها بازار ترافل ایران در گالیکش شناسنامه‌دار می‌شوند.

به گزارش کلاله خبر به نقل از نیلکوه " مدتی قبل مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری گلستان در شورای اداری شهرستان گالیکش با اشاره به رشد خودرو قارچ محلی در منطقه جنگلی گالیکش و شرق گلستان و ارزش غذایی بالای آن یادآور شد: در این منطقه قارچ محلی به نام ( دنبلان) و یا «ترافل» به‌صورت خودرو تولید می‌شود که در سال گذشته هر کیلو آن به مبلغ 320 هزار تومان در بازار داخلی به فروش رفت.

nilkooh3467 1

عباس اغنامی افزود: بازدیدهایی توسط کارشناسان ایتالیایی از این منطقه درباره این نوع قارچ صورت گرفته و آن‌ها اذعان دارند با توجه به برداشت غیراصولی، بی‌رویه و خارج از زمان برداشت باعث می‌شود ترشحات قارچ انجام نشود و تا دو یا سه سال آینده، نسل این قارچ در منطقه نابود خواهد شد.

وی گفت: این قارچ در بازار جهانی اکسیر جوانی نام دارد و ارزش ریالی و غذایی خوبی برای صادرات محسوب می‌شود که برای کوتاه شدن دست سودجویان بنا داریم مراکز خریدوفروش شناسایی‌شده و شناسنامه‌دار شوند تا برداشت اصولی این محصول آموزش داده‌شده و افراد سودجو نتوانند در این امر سوءاستفاده کنند.

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری گلستان افزود: به دلیل ناآشنایی مردم در برداشت غیر صحیح این محصول اگر دولت دخالت نکند این میراث گران‌بها از بین خواهد رفت.

وی در پایان خواست تا دادستانی و نیروی انتظامی با سوداگران غیرمجاز قارچ برخورد کنند.

nilkooh3467 1

مجوز بهره‌برداری برای برداشت ترافل صادر می‌شود

صبح امروز اداره منابع طبیعی گالیکش با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: کارت شناسایی (مجوز بهره‌برداری) پس از گذراندن دوره آموزشی برای بهره‌برداران قارچ دنبلان صادر می‌شود.

دارندگان کارت بهره‌برداری فقط مجاز به برداشت قارچ ترافل در سطح محدوده‌ی تعیین‌شده خواهند بود.

دست‌های پشت پرده به دنبال انحصاری کردن بازار دنبلان گلستان نیلکوه

طی گزارشی از تنها بازار خریدوفروش ترافل ایران در شهرستان گالیکش به مشکلات و مطالبات خریداران و فروشندگان ترافل مشکی پرداخته که در ادامه می‌خوانید. فعالین این بازار به نیلکوه گفتند: این روزها هر کیلوگرم قارچ با وزن زیر 20 گرم کیلویی 70 هزار تومان و بالای 20 گرم کیلویی 250 هزار تومان در بازار ترافل ایران در گالیکش خریدوفروش می‌شود درحالی‌که پیش‌ازاین قارچ با وزن زیر 20 گرم 150 هزار تومان و بالای 20 گرم 600 هزار تومان در این بازار به فروش می‌رسیده است. مسئولین عنوان می‌کنند جمع‌آوری و دادوستد ترافل قاچاق است چراکه باعث تخریب جنگل‌های شمال می‌شود؛ با این نگاه جلوی صادرات این محصول را گرفته‌اند و این خود باعث افت قیمت در بازار شده است. 

اگر جلوی فعالیت بهره‌برداران گفته بالغ‌بر هزار بهره‌بردار این حوزه بی‌کار می‌شوند.

مشکل این است که برخی می‌خواهند بازار را انصاری کنند؛ یک نفر کل مجوزهای بهره‌برداری، خرید و صادرات را بگیرد و دیگران برای او کار کنند؛ با این سیاست بازار از رقابتی بودن خارج می‌شود و هر کاری بخواهند با بهره‌برداران انجام می‌دهند. برای دوری از حاشیه این حوزه باید به چند نفر مجوز بهره‌برداری و صادرات بدهند تا در بازار رقابت ایجاد شود و جویندگان ترافل آسیب نبینند. هر کیلوگرم ترافل ایران در بازارهای جهانی 120 یورو به فروش می‌رسد درحالی‌که اینجا از کشاورزان حداکثر کیلویی 250 هزار تومان خریداری می‌شود. بازار دنبلان تحت تأثیر یک جریان انحرافی انحصارطلب تعریف‌نشده است؛ هیچ دستگاه محاسبی از جنگل اطلاع ندارد میزان برداشت ترافل مشکی از گلستان تا گیلان به چه میزان است. کدام دستگاه متولی معلوم نیست که در حال مزایده گذشتن برداشت و صادرات ابن محصول است؛ مزایده‌ای که هیچ محاسبه دقیقی از تناژ حاصله، قیمت تمام‌شده و ماهیت شرکت‌کنندگان که آیا این‌کاره هستند یا خیر معلوم نیست.

به نظر برخی می‌خواهند رانت حبابی در استان گلستان توسط دست‌های پشت پرده و عوامل قدرت اقتصادی ایجاد کنند تا سود سرشار بازار دنبلان ایران را صاحب کنند؛ قیمت را سرخود پایین می‌آید. باوجود افزایش قیمت ترافل در بازارهای جهانی در بازار ایران هرروز شاهد کاهش قیمت هستیم. دلالان و واسطه گران در این بازار متضرر نمی‌شوند؛ اما ضرر اصلی به کشاورزان دنبلان وارد می‌شود که هرروز با شرایط بد اقتصادی به امیدی به جنگل می‌رود تا درآمدی برای خانواده کسب کنند اما بدون آورده‌ای برمی‌گردد. برخوردهای بدی با برداشت کنندگان ترافل در برخی از نقاط جنگلی گلستان شده است از کندن پلاک تا تخریب ماشین‌های آن‌ها؛ برداشت کنندگان مجبور هستند مخفیانه به نقاط جنگلی بروند، حال با پایین بودنم قیمت‌ها روزگارشان نمی‌چرخد و ناگزیر باید از این کار دست‌بردارند. در حال حاضر حدود 500 خریدار و چند برابر آن فروشنده ترافل در تنها بازار دادوستد دنبلان مشکی ایران در شهرستان گالیکش حضور دارند. به گزارش «نیلکوه» قارچ ترافل در گونه‌های مختلف به رنگ‌های قرمز تیره، خاکستری، سفید، بنفش و سیاه است. لذیذترین و گران‌قیمت‌ترین نوع آن دارای پوسته سیاه‌رنگ است که در نقاط جنگلی گالیکش می‌روید. قارچ ترافل با بیش از ۱۵ نوع پروتئین و ویتامین‎ نقش مهمی در کاهش قند خون، درمان بیماری‌های چشمی، سرماخوردگی، پیشگیری از سرطان و بیماری‌های کبد دارد. خاستگاه اصلی این قارچ کشور‌های افغانستان، هندوستان و ایران است.