پایگاه خبری تحلیلی کلاله خبر

محل تبلیغات شما

اخبار مهم

دهه شصتی ها آخرین نسل از کسانی هستند که نوستالژی های بوی ناک بخاری های نفتی را با خود دارند؛ با آن ها زندگی کرده اند.


به گزارش کلاله خبر به نقل از نوزاد، این نوستالژی ها هرچقدر هم که شیرین بودند ولی بی دردسر نبودند. بخاری های نفتی آن قدر دردسرهای جورواجور به ویژه برای مادران و بانوان خانه دار داشتند که وقتی لوله کشی گاز آمد خیلی زود و خیلی شیک بخاری های نفتی را انداختند گوشه انباری و به گازسوزهای پاک و بی بو و بی دردسر با جان ودل خوشامد گفتند. این روزها که هوا سرد است روش های گرمایش خانه های ایرانی طی دهه های اخیر را بررسی کرده ایم؛ اهل خاطره بازی هستید؟

از خاکه زغال تا گوله!

به دوره پیش از نوستالژی که برویم به جای بخاری در خانه ها کرسی بود. کرسی ابداع ایرانی ها بود و شکل پیشرفته و بهینه آتشدان های ساده در خانه های سراسر جهان محسوب می شد. برای راه اندازی کرسی در منزل یک چاله به عمق بیش از یک وجب وسط اتاق حفر می شد و درون آن زغال یا زغال فشرده افروخته می ریختند و بعد هم یک چهارپایه یا میز کوتاه و یک پتوی ضخیم و تمام! فقط می ماند اینکه یک نفر حواسش باشد که زغال سرد و خاکستر نشود. در روستاها از باقیمانده فضولات دام که در طویله زیر پای چهارپایان فشرده می شد پس از خشک کردن زیر آفتاب برای سوزاندن در کرسی استفاده می کردند و در شهرها سوخت محبوب کرسی گلوله های دست ساز زغالی بود که آرام و طولانی می سوخت. تهرانی ها به این کالای استراتژیک برای زمستان منازل «گوله» می گفتند. تابستان ها خاکه زغال را که ارزان تر بود می خریدند و با آب خمیر می کردند. بعد گوله های بزرگ زغال را در آفتاب می خشکاندند و در گونی های بزرگ برای زمستان انبار می کردند. کاری ضروری برای منازل که مسئولیتش بر عهده مادر خانه بود. هنوز برخی مادربزرگ ها آن روزها را یادشان است و البته فراموش نمی کنند دردسرهای گوله زغال را که مراحل درست کردنش، نگهداری اش و سوزاندنش همه جا را سیاه و دوداندود می کرد.

korsi

فیلم صحبت های یک سارق سابقه دار که خودش را به نوعی یک کار آفرین می دانست از پر بازدیدهای فضای مجازی بود.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی ۷ تن از رؤسا و معاونان آموزشی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی را پس از محرز شدن تخلف آنان در پذیرش غیرقانونی داوطلبان پزشکی عزل کرد.

نخستین همایش فعالان فضای مجازی بسیج به همراه رویداد 48 ساعته فناوری اطلاعات، نمایشگاه محصولات دیجیتال و همایش علمی فعالان فضای مجازی برگزار می شود.

دیروز خبری از نوشهر منتشر شد که فضای مجازی را هم ترکاند. ماجرا از این قرار است که چند شکارچی غیر مجاز در حالی دستگیر شده اند که در حال تکه کردن یک خرس برای کباب کردنش بودند!