پایگاه خبری تحلیلی کلاله خبر

آخرین اخبار

توانایی موشک‌های بالستیک کوتاه‌ برد ایران، بخشی از یک تهدید موشکی بزرگ است که می‌تواند، در یک لحظه، متوجه پایگاه‌های ایالات متحده در منطقه شود.

به گزارش کلاله خبر به نقل از نامه، «اسکات ریتر» افسر پیشین اطلاعاتی آمریکا در نشریه آمریکن کانسروتیو نوشت: واقعیت این است که بولتون تصمیم گرفته تا از نیروهای نظامی ایالات متحده در خاورمیانه در پاسخ به تهدید نامشخص از سوی ایران استفاده کند.

بولتون یک مشاور رئیس جمهور است که به‌صورت غیرقانونی دستور گسیل نظامی می‌دهد اما در واقع هیچگونه قدرت قانونی فرماندهی ندارد.
در حالیکه شاناهان پس از سخنان بولتون، به گونه‌ای صحبت کرد که نشان داده شود وی دستور گسیل ناو گروه را صادر کرده اما مشخص است که وضعیت آنگونه‌ای که سرپرست وزارت دفاع می‌گوید، نیست.
یکی از فرماندهان سنتکام پس از توئیت شاناهان اعلام کرد: مسئول پیگیری تهدیدهای موجود در خاورمیانه، ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده است.
ایران دارای خانواده شناخته شده‌ای از موشک‌های بالستیک کوتاه برد است. این سلاح به نام «زلزال-2» به سوریه، یمن و لبنان صادر شد، جایی که از آنها علیه شورشیان سوری، مخالفان حوثی‌ها و اسرائیل استفاده شده است.
«زلزال-2» که دارای سیستم هدایت و کنترل نیست، یک موشک بالستیک کوتاه برد نیست، بلکه یک راکت غیرهدایت‌شونده است.
ایران، با این حال، دارای دو مشتق دیگر از «زلزال-2» به نام «فاتح 110» و «ذوالفقار» است که اینها در واقع موشک کوتاه برد هستند. «فاتح 110» برای حزب‌الله، سوریه، حوثی‌ها در یمن و شبه نظامیان در عراق فرستاده شده است.
در سپتامبر 2018 (شهریور 97) سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هفت موشک «فاتح 110» را علیه نیروهای معارض کرد در شمال عراق مستقر کرد. مدل پیشرفته‌تر مشتق شده از «زلزال-2»، «ذوالفقار» است.
در ماه ژوئن 2017 (خرداد 96) و در اکتبر 2018 (مهر 97) سپاه پاسداران انقلاب اسلامی موشک‌های بالستیک زمین به زمین را علیه مواضع داعش در سوریه شلیک کرد. این موشک‌ها تهدید واقعی و مستمر برای نیروهای آمریکایی مستقر در خاورمیانه بشمار می‌روند.
ایران قبلا نیروهای حوثی را با موشک‌های بالستیک کوتاه برد و متوسط تامین کرده است.
ایران موشک‌های بالستیک کوتاه برد را برای سوریه و حزب‌الله با استفاده از مسیر تهران و دمشق فراهم کرده است. ایران همچنین موشک‌های بالستیک کوتاه برد را به شبه‌نظامیان عراقی هم داده است.
توانایی موشک‌های بالستیک کوتاه برد ایران بخشی از یک تهدید موشکی بزرگ است که می‌تواند، در یک لحظه متوجه، پایگاه‌های ایالات متحده در منطقه شود.
لذا اعزام ناو گروه ضربت آبراهام لینکلن و بمب‌افکن «بی-52) به خاورمیانه یک تئاتر با درون‌مایه پوچ است که هیچ کاری برای تغییر شرایط موجود انجام نمی‌دهد. نیروی موشکی ایران، به‌طور عمده، متحرک است.